مقالات

لوله و اتصالات U-PVC

اتصالات U-PVC

 

یو پی وی سی مخفف کلمات unplasticized poly vinyl chlorideبه معنی شکل سخت شده پلی وینیل کلراید است که یکی از قدیمی ترین پلیمرهای جهان می باشد که از پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید ساخته میشود.

لوله های یو پی وی سی دارای خواص مکانیکی بی نظیری می باشند به همین علت باعث میشود تا کاربردهای زیادب در صنعت های مختلف داشته باشند.از ویژگی های دیگر این محصولات میتوان به عدم استفاده از متریال های نرم کننده درساخت آنها اشاره کرد که باعث میشوند این لوله ها مقاومت بالایی داشته باشند.در لوله های یو پی وی سی امکان استفاده در صنعت آب،فاضلاب های شهری و فاضلاب های صنعتی نیز وجود دارد چون طول عمر بسیار زیادی دارند.

U-PVC

 

انواع اتصالات U-PVC

  • اتصالات چسبی:یکی از انواع اتصالات یو پی وی سی هستند که برخلاف چسب های معمولی چسب یو پی وی سی مورداستفاده در این اتصالات در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند وپیوند محکمی میان اتصالات یو پی وی سی ایجاد میکند.

 

  • اتصالات رزوه ای:یکی دیگر از انواع اتصالات یو پی وی سی هستند که بسته به قطر لوله مورد استفاده قرار میگیرد.بصورتی که رزوه های نردر رزوه های ماده پیچ میشوند و اتصالی محکم وقابل اطمینان ایجاد می کنند.

U-PVC

مزایای اتصالات U-PVC

  • بهداشتی بودن اتصالات یو پی وی سی
  • عدم رسوب گیری و زنگ زدگی
  • مقاوم دربرابر کلر ومواد شیمیایی
  • آب بندی مطمئن
  • نصب سریع و آسان
  • طول عمر بالا
  • سطح صاف و صیقلی
  • مقاوم دربرابر آتش

 

انواع اتصالات U-PVC

1-رابط بشکه تبدیلی

این اتصالات درموتورخانه های استخرشنا،استخر پرورش ماهی،جکوزی،تصفیه خانه های آب وفاضلاب کاربرد دارد.با استفاده از این قطعه لوله ها را به انواع مخازنی که در موتورخانه ها است اتصال می دهند.بالانس تانک سیستم سر ریز و مخزن کلر از مخازن مورد استفاده در تصفیه خانه ها است که توسط رابط بشکه تبدیلی یو پی وی سی به خطوط متصل میشوند.

اتصال U-PVC

2-بوشن چسبی

از این قطعه استوانه ای شکل برای اتصال لوله ها در مسیر طولانی استفاده میشود.دو شاخه لوله که توسط این بوشن به یکدیگر متصل میشوند قطر یکسانی دارند و در یک راستا قرار میگیرند زیرا کاربرد اصلی بوشن اتصال لوله هم سایز است.

اتصال U-PVC

3-بوشن روپیچ توپیچ

از این قطعه برای اتصال لوله های با قطر یکسان مورد استفاده قرار می گیرد.این اتصال به صورت یک سر روپیچ و یک سر توپیچ است.

اتصال U-PVC

4-بوشن مغزی

بوشن مغزی دارای یک سر چسبی ویک سر بیرون دنده می باشد.این ساختار باعث شده است که از این قطعه برای اتصال لوله به اتصالات رزوه ای استفاده شود.از این رو عمده کاربرد این قطعه برقراری اتصال میان سیستم لوله کشی و تجهیزات پلیمری تصفیه خانه از جمله پمپ ها،فیلترها و کلرزن های خطی است.

اتصال U-PVC

5-بوشن مغزی ته باریک

نوعی بوشن یو پی وی سی است که در سیستم های لوله کشی فشار قوی کاربرد دارد.یک سر این اتصال چسبی و در داخل یک اتصال چسبی هم سایز قرار میگیردو سر دیگر این مدل بصورت روپیچ طراحی شده است.مواقعی از این قطعه استفاده میشود که میخواهیم تجهیزی با کانکشن چسبی را بدون تغییر سایز به کانکشن رزوه ای تبدیل کنیم.

اتصال U-PVC

6-بوشن یک سر دنده

این قطعه دارای یک سر رزوه های توپیچ است و به همین خاطر به منظور اتصال لوله های یو پی وی سی به اتصالات رزوه ای مورد استفاده قرار می گیرد.این محصول بیشتر به منظور اتصال تجهیزات پلیمری تصفیه خانه های استخر،از جمله پمپ کاربرد دارد.

اتصال U-PVC

7-مهره ماسوره

از این قطعه برای اتصال دو خط لوله به یکدیگر برای نصب انواع شیر ها و تجهیزات بر روی سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.این قطعه از دو قسمت نر و ماده تشکیل میشود که یکی از آنها روی لوله و یک طرف دیگر آن روی لوله ای که طرف دیگر قرار دارد بسته میشود.

اتصال U-PVC

8-مهره ماسور یک سر فلز

از این قطعه برای اتصال دو قمت لوله کشی که از دوقسمت نر و ماده تشکیل شده استفاده میشود که بصورت چسبی،یک سر رزوه،دوسر رزوه،یک سر مغزی و یک سر فلز می باشد.

اتصال U-PVC

9-مهره ماسوره مغزی

یک سر این مهره به صورت چسبی است و سر دیگر آن به صورت بیرون دنده است.از این مهره زمانی که میخواهیم میان لوله ها یک اتصال داخل دنده انجام دهیم استفاده میشود.

اتصال U-PVC

10-مهره ماسوره یک سر دنده

یک سر این مهره بصورت چسبی و سر دیگر آن به صورت رزوه ای می باشد.زمانی از این مهره استفاده می کنیم که بخواهیم لوله های موردنظر را به یک اتصال بیرون دنده متصل کنیم.

اتصال U-PVC

11-مهره ماسوره چسبی

اتصالی است که هر دو سر آن چسبی است و زمانی استفاده میکنیم که بخواهیم دو خط لوله را به یکدیگر اتصال دهیم.

اتصال U-PVC

12-مهره ماسوره یکسر مغزی برنجی

یکی از پرکاربردترین قطعه در اتصالات است که به منظور نصب تجهیزاتی مثل پمپ چدنی و مبدل استیل بر روی سیستم پایپینگ استفاده میشود.یک سر این مهره به صورت چسبی است که روی لوله یا تبدیلی نصب میشود.سر دیگر این مهره از جنس برنج است و بصورت بیرون دنده می باشد که روی کانکشن داخل دنده بسته میشود.

اتصال U-PVC

13-مهره ماسوره یک سر برنجی

یکی از انواع مهره ماسوره هایی است که تولید میشود و از اتصال سه قسمت نری،مادگی و مهره ی رابط تشکیل میشود.نری و مادگی به طور جداگانه روی دو قسمت موردنظر بسته میشود و از طریق مهره به یکدیگر متصل میشوند.به عبارتی دیگر جداسازی دو لوله از یکدیگر با بازکردن مهره رابط امکان پذیر است.

اتصال U-PVC

 

14-بست لوله

از این قطعه برای ثابت نگه داشتن لوله بر روی سطحی مثل دیوار یا سقف به منظور جلوگیری از جابه جا شدن مورد استفاده قرار میگیرد.توصیه میشود همیشه از این قطعه به ویژه در مسیر های طولانی لوله کشی استفاده شود زیرا احتمال خمیدگی یا شکستگی لوله وجود دارد.

اتصال U-PVC

15-فلنچ آداپتور دنده ای

یرای سیستم های لوله کشی فشار قوی کاربرد دارند.این قطعات همیشه به صورت جفت بوده و از طریق رینگ و به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل میشوند.مقاومت بالا این قطعه در برابر فشار برخلاف اتصالات رزوه ای وتعمیر و نگهداری آسان این قطعه از مهمترین ویژگی های این قطعه می باشد.

اتصال U-PVC

16-فلنچ آداپتور چسبی

این قطعه برای اتصال شیرهای فلکه وشیرهای خودکار به خطوط یو پی وی سی استفاده میشود.یکی از ویژگی های این قطعه مقاومت بالا در برابر فشار وآسان شدن باز و بسته کردن فلنچ ها می باشد.

اتصال U-PVC

17-فلنچ کور

از این قطعه برای بستن اتصالات فلنچی استفاده میشود و نوع بی دهانه آن را فلنچ کور میگویند.

اتصال U-PVC

18-فلنچ آب بند

نوعی اتصال است که در کف یا دیواره های استخر های بتنی به منظور جلوگیری از بروز نشتی مورد استفاده قرار می گیرد.از این قطعه برای پیش گیری از بروز نشتی یا ترک خوردن لوله در سازه های استخری استفاده میشود.

اتصال U-PVC

19-تبدیل یک سر دنده

از این قطعه زمانی استفاده میشود که بخواهیم قطر خط لوله تغییر پیدا کند.با قراردادن این قطعه داخل اتصالاتی مثل سه راهی،بوشن و یا زانو ها میتوانیم اتصالات را به لوله های سایز کوچک تر اتصال دهیم به همین منظور میتوانیم دو لوله غیر هم ساز را به هم متصل کنیم.

اتصال U-PVC

20-زانو 90درجه چسبی

به منظور اتصال دوقطعه لوله وایجاد زاویه 90درجه میان آنها استفاده میشود.

اتصال U-PVC

21-زانو45درجه چسبی

به منظور اتصال دو قطعه لوله و ایجاد زاویه 45درجه میان آنها استفاده میشود.

اتصال U-PVC

22-زانو 90درجه یکسر دنده

این اتصال مسیر جریان را 90درجه تغییر می دهد.این قطعه دارای یک سر چسب و یک سر دنده می باشد.

اتصال U-PVC

23-زانو 45درجه یکسر دنده

این اتصال برای تغییر جهت جریان به میزان 45ذرجه استفاده می شود.این مدل زانویی در یک سر خود دارای رزوه داخلی است.

اتصال U-PVC

24-مغزی

یکی از اتصالات فشار قوی است که درخطوط پایپینگ استخرهای شنا،پرورش ماهی،جکوزی وتصفیه خانه ها استفاده می شود.از این قطعه برای اتصال دوقطعه اتصال رزوه ای داخل دنده ای استفاده میشود.

اتصال U-PVC

25-کپ چسبی

از این قطعه برای مسدود کردن مسیر در انتهای خط لوله کشی استفاده میشود.یکی از اصلی ترین کاربرد این قطعه در موتورخانه ها برای بستن دوطرف لوله اصلی کلکتورها است.

اتصال U-PVC

26-چهارراه

این اتصال از ۴مسیر تشکیل میشود که دو به دو،به صورت عمودی بر یکدیکر قرار می گیرند.با استفاده از این قطعه می توانیم از یک خط سه انشعاب فرعی بگیریم یا برعکس انشعابات را در یک خط جمع کنیم.

اتصال U-PVC

27-سه راه

این قطعه شامل ۳ مجرا(یک ورودی و دو خروجی،دو ورودی و یک خروجی)است که برای ایجاد انشعاب فرعی در مسیر لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصال U-PVC

28-سه راه 90درجه چسبی

از این قطعه برای انشعاب گیری استفاده میشود.از این قطعه بیشتر در تصفیه خانه ها در کلکتور های مکش و دهش پمپ ها استفاده میشود.از این سه راه نیز برای اتصال انشعابات فرعی با زاویه 90درجه استفاده میشود.

اتصال U-PVC

29-سه راه 45درجه چسبی

این قطعه Yشکل است که درآن خروجی سوم با زاویه 45درجه نسبت به خط اصلی قرار گرفته است.استفاده از این قطعه بر کاهش افت فشار در سیستم کاربرد دارد.

اتصال U-PVC

30-سه راه تبدیل چسبی

خروجی سوم این قطعه دارای قطر کمتری نسبت به دوخروجی دیگر است.به همین منظور این اتصال میتواند انشعابی با قطر کمتر ایجاد کند.استفاده از این قطعه به سرعت در امر لوله کشی کمک میکند.

اتصال U-PVC

31-سه راه ناف دنده

از این قطعه برای ایجاد انشعاب دنده ای در لوله اصلی استفاده میشود. از مهمترین کاربردهای این قطعه میتوان به نصب غلاف سنسورها،گیج فشار و ترموستات بر روی خطوط لوله کشی استخرها و جکوزی است.

اتصال U-PVC

32-تبدیل چسبی

این قطعه در قسمت هایی از لوله قرار می گیرد که بخواهیم دو لوله غیر هم ساز اما هم راساتا را به یکدیگر متصل کنیم برای این منظور تبدیل را در داخل اتصالاتی مثل زانوها یا سه راه ها قرار می دهیمو دو لوله با قطر متفاوت را با یکدیگر متصل می کنیم.

اتصال U-PVC

33-درپوش رزوه ای(کپ داخل دنده)

این قطعه کاربردی مشابه با کپ چسبی دارد و برای مسدود سازی انشعابات لوله کشی استفاده میشود.تفاوت این درپوش با کپ چسبی این است که کپ چسبی برای کور کردن خط لوله مورد استفاده قرار میگیرداما درپوش رزوه ای دارای رزوه مادگی است و برای مسدود سازی خطوط لوله غیر هم جنس استفاده میشود.

اتصال U-PVC

34-رینگ

این قطعه به تنهایی کاربردی ندارد و باید به همراه قطعاتی مصل فلنچ آداپتور مورد استفاده قرار گیرد.یکی از کاربردهای این قطعه اتصال فلنچ آداپتورها به یکدیگر به منظور برقراری ارتباط میان خطوط لوله یهم جنس و غیر همجنس است.

اتصال U-PVC

نتیجه گیری نهایی

اجرای صحیح،اصولی و استاندارد به همراه انتخاب صحیح لوله با کیفیت مهمترین نکات در داشتن یک سیستم لوله کشی است که نتیجه آن عمر بالای لوله،مقاومت زیاد و جلوگیری از خسارت ها و آسیب ها میباشد پس شما را به خرید لوله پلیکای U-PVC مناسب و مرغوب از فروشگاه ما سپاهان اتصال دعوت مینماییم. سپاهان اتصال مرجع فروش انواع اتصالات ساختمانی و صنعتی،زیر نظر شرکت کیاثمین سپاهان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *